Próbaidő – hogyan biztosíthatod sikeres beilleszkedésed az új munkahelyen?

blog
Próbaidő – hogyan biztosíthatod sikeres beilleszkedésed az új munkahelyen?

Az első 90 nap meghatározó egy új pozíció tekintetében, hiszen nemcsak a munkavállaló számára derül ki, hogy illik-e a hozzá a munkakör, hanem a munkaadó is dönthet úgy, hogy a próbaidő után nem alkalmazza a munkavállalót. A kutatások azt mutatják, hogy a munkavállaló teljesítményét, a vállalatnál töltött idejét nagy mértékben az első 90 nap határozza meg. Ez idő alatt lehetősége nyílik tanulni, megismerni a vállalatot, kapcsolatokat építeni.

Íme néhány ötlet, amelyek átgondolása fontos lehet ebben a kezdeti, de fontos időszakban:

1. Tisztázd az elvárásokat, egyeztess a közvetlen vezetőddel!

Beszéld meg a célokat, a felelősségeket és a kulcsfontosságú teljesítménymutatókat (KPI). Mindenképp tekintsétek át, hogy mi az, amit elvár Tőled a vezető a következő 90 napban. Érdemes egyeztetni és le is írni, hogy mikor, milyen feladatokkal kell kész lenned, mi az, amit meg kell tanulnod. Fontos, hogy ne csak jegyezd, de be is tartsd a határidőket!

Az első három hónapban érdemes konkrét, mérhető célokat kitűznünk magunk elé. Ezek segítenek abban, hogy fókuszáltak maradjunk. Ehhez érdemes leülnünk az új vezetőnkkel vagy azokkal a munkatársainkkal, akik segítik a beilleszkedésünket, és közösen átbeszélnünk az elkövetkezendő feladatokat.

2. Tűzzünk ki rövid távú célokat

Az első 90 nap szóljon azoknak a dolgoknak a megvalósításáról, amik a munka kezdetekor iránymutatónak, céloknak számítanak. Ilyenkor a beilleszkedést szolgálja az, ha a munkatársak is látják a munkafolyamatokban való előrehaladást. Felettesekkel, kollégákkal való egyeztetés után pedig az első 90 napra a beilleszkedést illetően is érdemes célokat kitűzni.

3. Tervezz, határozd meg a prioritásokat!

Készíts akciótervet! Tervezd meg azokat a lépéseket, amiket meg kell tenned annak érdekében, hogy elérd az első 90 nap kitűzött céljait. Mik azok a mérföldkövek, apróbb célok, amiket a feladatok teljesítésén keresztül elérsz? Miben akarsz fejlődni? Mi az az eredmény, amit el akarsz érni?
A prioritások felállítása azt jelenti, hogy mindig azt a feladatot végzed el, ami éppen a legfontosabb. Ez nem mindig a legsürgősebb lesz. Amikor valaki mindig csak a sürgős feladatokkal foglalkozik, akkor ott állandó tűzoltás van, s ebben nagyon hamar ki lehet égni. Határozd meg tehát azt, hogy mi az, ami fontos az első 90 napban, s ennek megfelelően delegáld az idődet az egyes feladatokra.

4. Légy proaktív!

Az első hónapokban nagyon fontos, hogy proaktívan kommunikáljunk a munkatársainkkal – ha valamit nem értünk, kérdezzünk vissza, és mi magunk is keressük a lehetőségeket arra, hogy jobban megismerjük a céget és a munkafolyamatokat. Ha attól tartunk, hogy a sokadig kérdésünk után biztosan alkalmatlannak fognak minket találni az állás betöltésére, gondoljunk bele abba, hogy még mindig jobb az első pár hónapban többször megkérdezni valamit, mintha hosszú távon rendszeresen elakadnánk a feladatainkban. Nem kellemetlen visszakérdezni, ahogyan kezdeményezni sem, hiszen így a felettesek valóban érezni fogják, hogy meg szeretnék ismerni a céget és a munkafolyamatokat.

5. Építsünk kapcsolatokat, avagy a Networking jelentősége

A munkahelyek egyik legerősebb megtartó ereje az, ha a kollégák jóban vannak egymással. A munkahelyi kapcsolatok rendkívül fontosak ahhoz, hogy hosszú távon jól érezzük magunkat a cégnél, motiváltak maradjunk és szeressük, amit csinálunk. Így az első három hónapban érdemes erőfeszítéseket tennünk annak érdekében, hogy minél több kollégánkat megismerjük. Ebédeljünk velük, vegyünk részt a különböző céges alkalmakon és ne féljünk beszélgetést kezdeményezni! Fektess időt a kollégákkal való kapcsolatépítésbe!

Ismerd meg a munkatársakat, s tudd meg, hogy hogyan tudod őket támogatni a munkában és ők miben tudnak Neked segíteni.  Légy nyitott a visszajelzésekre és befogadó az új ötletekre!

6. Pozitivitás és rugalmasság 

Számos kihívással találkozhatunk az első 90 nap alatt egy új munkahelyen, de fontos, hogy ennek ellenére megőrizzük a pozitív hozzáállásunkat, és rugalmasan álljunk hozzá a betanulási időszakhoz. Ilyenkor lehet megmutatni, hogy milyen könnyedén veszi egy új munkatárs a felmerülő problémákat, valamint a felettesek is ebben az időszakban figyelnek a legjobban. Érdemes időt hagyni a betanulási folyamatra, hiszen előfordulhat, hogy néhány hétnél időigényesebb lesz az, hogy kiderüljön, valóban testhezálló-e a munka.

Sokan azt mondják, hogy nem kapsz második esélyt arra, hogy első benyomást tegyél. Ezért is fontos, hogy az első 90 napban figyelj, gyűjts minél több információt és láttasd Magad!

Ruff Gabriella

Ügyvezető partner