Keresett készségek a munkaerőpiacon 2025-ben

blog
Keresett készségek a munkaerőpiacon 2025-ben

Keresett készségek a munkaerőpiacon 2025-ben: Mire van szükséged ma, amire 5–10 éve még nem volt?

A munkaerőpiac folyamatosan változik, és ezzel együtt a szükséges készségek is. Aki tíz évvel ezelőtt keresett munkát, annak – a szakmai kompetenciákon felül - leginkább egy erős önéletrajzra, egy jól megírt motivációs levélre és némi tapasztalatra volt szüksége ehhez. Mára azonban némiképp megváltoztak a munkaadók elvárásai - a gyors technológiai fejlődés és a munkakultúra változása miatt sok új képesség vált fontossá.  

Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük azokat a kiemelkedően fontos készségeket, amelyek 5–10 évvel ezelőtt még nem voltak ennyire meghatározóak. Ezek elsajátítása és fejlesztése nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy versenyképes maradj a modern munkaerőpiacon.

1. Digitális írástudás: Több, mint Microsoft Office

Mi változott?

Egy évtizeddel ezelőtt elegendő volt, ha valaki magabiztosan kezelte az alapvető irodai szoftvereket, például a Microsoft Wordöt és Excelt. Természetesen ezek ismerete most is elengedhetetlen, azonban a digitális írástudás ennél jóval szélesebb kört ölel fel. Többek között a távmunka, az automatizáció és a mesterséges intelligencia (MI vagy AI) térnyerése miatt a munkavállalóknak bonyolultabb digitális eszközöket kell kezelniük.

Mire van szükséged most?

  • Együttműködési eszközök: Olyan platformok, mint a Slack, a Microsoft Teams, a Notion vagy a Trello elengedhetetlenné váltak, különösen a távoli vagy hibrid munkavégzésben.

  • MI és automatizációs eszközök: A munkaadók értékelik, ha valaki tudja használni az MI-alapú eszközöket, például a ChatGPT-t, a Jaspert vagy adatelemző platformokat. Még ha éppen az adott munkakörben nem is elvárás ezek ismerete, segítségükkel nagyon sok feladat leegyszerűsíthető, felgyorsítható. Így a saját dolgodat könnyíted meg, ha időt szánsz a megismerésükre.

  • Kiberbiztonsági tudatosság: Az online munkavégzés terjedésével kiemelkedően fontossá váltak a kiberbiztonsági ismeretek. Fontos, hogy felismerjünk például egy az adathalász-támadást vagy képesek és hajlandóak legyünk többfaktoros hitelesítést alkalmazni.

  • Adatelemzés: Még ha nem ez a fő feladat adott munkakörben, az alapvető adatelemzési készségek (SQL, Power BI, Google Analytics) egyre több helyen elvártak.

💡 Tipp: Az itt említett eszközök megismerésében már számos online elérhető kurzus segíthet. (LinkedIn Learning, Udemy, Coursera) Ezek egy részéhez magyar felirat is található.

2. Távmunka és virtuális kommunikációs készségek

Mi változott?

A világjárvány előtt a távmunka inkább kiváltság volt bizonyos iparágakban, ma azonban már sok munkakör természetes része, a munkavállalók részéről többnyire elvárássá vált a rugalmasság ebből a szempontból is. A cégek azonban jogosan várják el, hogy cserébe az alkalmazottak hatékonyan kommunikáljanak, együttműködjenek távolról is, és önállóan osszák be az idejüket.

Mire van szükséged most?

  • Erős írásbeli kommunikáció: Az e-mailek, azonnali üzenetek és távoli együttműködés világában a világos és tömör írásbeli kommunikáció fontosabb, mint valaha. Fontos kiemelni a transzparenciát is a kommunikációban, hiszen az a kölcsönös bizalom egyik legalapvetőbb feltétele.

  • Videóhívások etikettje: Tudnod kell, hogyan vegyél részt megfelelően Teams Zoom vagy Google Meet megbeszéléseken – például mikor érdemes lenémítani a mikrofont, hogyan használj virtuális hátteret, és hogyan teremts szemkontaktust a kamerán keresztül.

  • Önmotiváció és időgazdálkodás: Mivel nincs közvetlen felügyelet, a munkáltatók olyan alkalmazottakat keresnek, akik képesek önállóan hatékonyan dolgozni.

💡 Tipp: Az időgazdálkodásban segítségedre lehetnek online és mobilos appok. Ezek használatával nyomon követheted az egyes feladatokkal töltött idődet, prioritás szerint beoszthatod a teendőidet.

3. Érzelmi intelligencia (EQ) és soft skillek fontossága

Mi változott?

Bár a technikai készségek mindig fontosak voltak, ma a munkaadók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a soft skillekre. Ezek értéke folyamatosan növekszik, ahogyan az automatizáció fejlődésével az ismétlődő feladatokat már átveszik a gépek.

Mire van szükséged most?

  • Alkalmazkodóképesség: A munkahelyi környezet gyorsan változik, és a munkavállalóknak készen kell állniuk új eszközök, stratégiák vagy akár teljesen új munkakörök elsajátítására. Ebben a munkaadónak is van felelőssége, a dolgozók megtartásában fontos szerepe lehet a tanulási lehetőségek, az upskilling és reskilling biztosításának.

  • Empátia és érzelmi intelligencia: Ez a készség mindig is kulcsfontosságú volt, ugyanakkor a digitális kommunikáció bizonyos szempontból megnehezíti ennek fejlesztését. Azonban az érzelmek megértése és kezelése – mind a sajátod, mind másoké – kiemelkedően fontos szerepet játszik például a kiégés megelőzésében.

  • Konfliktuskezelés és együttműködés: A kevesebb személyes kapcsolat megnehezíti a kommunikációt, ennélfogva a konfliktusok felismerését és kezelését is. Különösen nagy kihívás lehet nemzetközi csapatokban a különböző kultúrák és nézőpontok egyeztetése. Mindenképpen fontos a nyitottság, az asszertív kommunikáció és a rugalmasság.

💡 Tipp: Bár az EQ és a soft skillek kevésbé megfoghatóak, mint egy SQL, nem szabad elfelejteni, hogy ezek is fejleszthetőek! Számos olyan könyv született ebben a témában, amik kifejezetten munkahelyi környezetbe helyezve nyújtanak segítséget.

4. Növekedésorientált szemléletmód és élethosszig tartó tanulás

Mi változott?

Bár továbbra is elvárás a néhány év tapasztalat, és többnyire a diploma is, bizonyos területeken a tudás gyorsan elavul, így az állandó tanulás létfontosságú.

Mire van szükséged most?

  • Online tanulás, folyamatos önfejlesztés: Olyan platformok, mint a Coursera, az Udemy és a LinkedIn Learning lehetővé teszik a folyamatos fejlődést, de ideális esetben a munkaadó is lehetőséget ad a tanulásra.

  • Átképzési hajlandóság: Sok iparág átalakul, és a munkavállalók, akik rugalmasan képesek új szerepkörökbe lépni, előnyben vannak.

  • Kíváncsiság és nyitottság: A munkaadók olyanokat keresnek, akik hajlandóak tanulni és fogékonyak a visszajelzésre.

💡 Tipp: Érdemes folyamatosan figyelni a munkaerőpiaci változásokat, hogy időben lépni tudjunk, és akár a saját területünkön belül, akár társterületeken új ismereteket szerezzünk

5. Énmárkaépítés és online jelenlét

Mi változott?

Az online énünk építése az életünk részévé vált. Nem mindegy azonban, hogy hogyan reprezentáljuk magunkat. Nem szabad elfelejteni, hogy minden, ami az internetre felkerül és kapcsolható a nevünkhöz, alakítja a rólunk alkotott képet. De ha tudatosan használjuk ezt, akár előnyünkre is fordíthatjuk.

Mire van szükséged most?

  • LinkedIn-profil: Egy jól felépített LinkedIn-oldal elősegítheti, hogy a leendő munkaadók könnyebben megtaláljanak, és pozitív képes alakítsanak ki rólad.

  • Portfólió és online munkaminták: Különösen a tech, marketing és dizájn területén elengedhetetlen egy online portfólió. Ez különösen nagy előnyt jelenthet a pályakezdő álláskeresőknek, így érdemes rááldozni az időt és az energiát.

  • Szakmai láthatóság: Blogolás, közösségi média aktivitás vagy akár egy saját weboldal növelheti az esélyeidet.

💡 Tipp: Rengeteg ingyenes platform lehetővé teszi, hogy elkezdhess dolgozni az online jelenléteden. Nem szabad elfelejteni, hogy bár időigényes az énmárka kialakítása, hosszútávon mindenképpen megtérül a befektetett energia.

Záró gondolatok

A munkaerőpiac jelentősen átalakult az elmúlt évtizedben. Az első pillantásra talán ijesztő mértékű változás ugyanakkor nagyszerű lehetőségeket tartogat azoknak, akik hajlandóak időt és energiát szánni a tanulásra, önfejlesztésre. A rugalmasság és kíváncsiság még sosem volt ennyire kifizetődő.

Te mit gondolsz? Mely készségek válnak egyre fontosabbá a mai munkaerőpiacon?

Kertész Ágnes

Sourcer