Gondoskodó elbocsátás (Outplacement)

blog
Gondoskodó elbocsátás (Outplacement)

Az elbocsátási hullámok általában nemcsak az érintett munkavállalókra, hanem a vállalat egészére is kihatnak. A leépítés során a vállalatoknak nem csupán a létszámcsökkentésre, az elbocsátott dolgozók munkaviszonyának megszüntetésére kell összpontosítani, hanem a leépített dolgozók támogatására is figyelni kell.

Az outplacement olyan szolgáltatás, amelyet a munkaadók nyújtanak általában egy külsős tanácsadó segítségével a munkavállalóknak, akik elbocsátásra kerülnek vagy munkahelyüket elveszítik. Az outplacement, azaz a gondoskodó elbocsátás során az érintett dolgozók munkaerőpiacra történő visszaintegrálását és mihamarabbi elhelyezkedését segítjük. A program célja, hogy segítsen a munkavállalóknak karrierjük újragondolásában és az új munkalehetőségek megtalálásában. A program tanácsadói arra törekszenek, hogy az állásukat elvesztők minél hamarabb el tudjanak helyezkedni.

Az outplacement mindkét fél számára kedvező lehetőség egy nehéz helyzet megoldására: a leépítettek dolgozók a szakszerű támogatásnak köszönhetően gyorsabban találnak új munkahelyet is, mint más hasonló helyzetbe kerültek outplacement segítség nélkül.

Az outplacementtel számos panasz és munkajogi vita megelőzhető.

Az elbocsátási asszisztencia lehetőséget teremt a reputációs károk enyhítésére vagy akár elkerülésére is. Azt az üzenetet közvetíti, hogy a munkáltató az elbocsátás során és még sokszor utána is felelősen jár el és gondoskodik az alkalmazottairól.

Az outplacement szolgáltatások általában a következő elemeket tartalmazzák:

  1. Karrier tanácsadás

  2. Önéletrajz készítés

  3. Interjú felkészítés

  4. Pályaorientáció

  5. Networking

  6. Mentális támogatás

A gondoskodó elbocsátás keretében az újratervezéshez és a váltáshoz naprakész piaci információkkal látjuk el a munkavállalókat, akik számára egy outplacement program elő tudja segíteni a gyorsabb és eredményesebb munkahely vagy karrier váltást.  A program ugyanakkor jelentősen javítja a munkáltató imázsát, lehetőséget nyújt a szervezeten belül és kívül is az elbocsájtás miatt érzett konfliktusok feldolgozására. Az outplacement segít minimalizálni az elbocsátásból adódó negatív hatásokat, támogatja az elbocsátott dolgozók gyorsabb piaci reintegrációját, és hozzájárulnak a vállalati kép és munkavállalói morál fenntartásához.

A teljes álláskeresés során aktív és támogató partnerként vagyunk jelen a folyamatban.

Az outplacement-tanácsadók rendszerint személyes vagy online konzultációkon elevenítik fel a pályázáshoz szükséges gyakorlati készségeket. 

Az outplacement fajtái

Az outplacement két fő típusa létezik: egyéni és csoportos

  • Az egyéni outplacement szolgáltatás személyre szabott tanácsadást nyújt, főként a felső- és középvezetőknek, szakértőknek segít feltérképezni karrierlehetőségeiket. Egyénre szabott tanácsadással segítjük a munkavállalókat céljaik meghatározásában, felkészítjük őket a munkaerőpiaci kihívásokra.

  • csoportos outplacement esetén több munkavállalóval egyszerre foglalkozunk. Abban az esetben alkalmazzuk, ha egyszerre nagyobb létszámú munkavállaló kerül leépítésre.

Az outplacement program lépései

1.     Előkészítés, tervezés

A munkáltató felveszi a kapcsolatot az outplacement-tanácsadóval, aki felméri az elbocsátás körülményeit, felkészíti a vezetőséget a beszélgetésre és kidolgoz egy tanácsadási programot

2.     Célkitűzés

A második lépésben a tanácsadó beszélgetéssel segít az elbocsátott dolgozónak felmérni a lehetőségeket, meghatározni a munkavállaló célkitűzéseit. Elsődleges feladat, hogy a megszerzett végzettségeket és a teljes karrierutat átbeszélve tudatosítsuk az érintettben eddigi teljesítményét.

Gyakran tesztek, kérdőívek, erősség-gyengeség felmérésével határozzuk meg a tennivalókat.

3.     Karriertervezés, állásajánlatok, networking 

Az outplacement folyamat harmadik lépéseként a tanácsadó az álláskeresés folyamatán vezeti végig az elbocsátott munkavállalót. Segít az álláshirdetésekre való jelentkezésben, felkészíti a lehetséges interjúkérdésekre.

4.     Utánkövetés

Az outplacement folyamat utolsó lépése az elbocsátott munkavállalók utókövetése. Ez a lépés segít a munkavállalóknak az új munkahelyi környezetbe való sikeres integrálódásban, és támogatást nyújt az esetlegesen felmerülő kihívások kezelésében.

Film és könyvajánló

Vannak olyan filmek és könyvek, amelyek az elbocsátásokkal, a munkahelyi változásokkal és az ezzel járó emberi drámákkal foglalkoznak.

Up in the Air (Egek ura)

A filmben George Clooney játssza a főszerepet, aki vállalatokat jár körbe az Egyesült Államokban, hogy elbocsássa az alkalmazottakat. A film bemutatja az elbocsátások emberi és emocionális oldalát, valamint a munkahelyi változások kezelését.

Who Moved My Cheese? (Ki vitte el a sajtomat?)

Ez a szórakoztató, ugyanakkor gondolatébresztő mese, a változás kezeléséről szól, ami közvetetten kapcsolódik az outplacement folyamathoz.

A könyv négy hőse egy útvesztőben keresi mindennapi betevő „sajtját” és boldogságát.
A sajt mindazt jelképezi, amit el szeretnénk érni az életben, legyen az jó állás, szerető párkapcsolat, pénz vagy más anyagi javak, egészség, lelki béke. Az útvesztő pedig törekvéseink színtere: a szervezet, amelyben dolgozunk, családunk, lakóhelyünk.
Dr. Spencer Johnson könyvéből megtudhatjuk, miként készülhetünk fel az újabb és újabb változásokra, hogyan alkalmazkodhatunk azokhoz úgy, hogy közben még élvezzük is, ami velünk történik.

Fürjész Beáta

Ügyvezető partner, coach