Felkészülés az állásinterjúra: a leggyakoribb állásinterjú kérdések és tippek a sikeres válaszokhoz
Az állásinterjú mindig izgalmas és egyben kissé ijesztő is, de megfelelő felkészüléssel magabiztosabban vehetsz részt rajta. Az alábbi kérdéseket mindenképpen gondold át egy állásinterjú előtt. Fontos, hogy ezek a kérdések ne érjenek váratlanul, hanem könnyedén, határozottan válaszolj rájuk. Gyűjts példákat, megtörtént helyzeteket.
1. Mesélj magadról!
Ez az egyik leggyakrabban feltett állásinterjú kérdés. Ne a régmúltat említsd, ne az ovis évektől kezdd, hanem röviden emeld ki tanulmányaidat, munkatapasztalataidat, készségeidet és hobbijaidat. Válaszodat időrendben építsd fel. Fontos, hogy összefüggően és érthetően beszélj, és hangsúlyozd azokat az elemeket, amelyek relevánsak a megpályázott pozíció szempontjából.
2. Miért akarsz ennél a cégnél dolgozni? Mit tudsz rólunk?
Ezt azért kérdezik, mert kíváncsiak arra, hogy mit tudsz a vállalatról és mi az, ami motivál téged. Kiemelheted a terméket, a szolgáltatást, a vezetést, a vállalati kultúrát, a céges programokat, a támogatásokat stb. Érdemes ezeket még az interjú előtt tanulmányozni. Nyomozz egy kicsit a cég után online. Mindenképpen nézd meg a cég honlapját, hiszen ott fontos információkat tudhatsz meg!
3. Miért téged válasszunk? Mitől vagy alkalmas erre a munkára?
A kérdező itt arra kíváncsi, hogy a múltban végzett feladataid alkalmassá tesznek-e az adott munkára. Interjú előtt mindenképpen alaposan olvasd el a munkaköri leírást vagy hirdetést, amire jelentkeztél. Gondolj vissza arra az esetre, amikor tényleg megvillantottad a képességeidet. Hangsúlyozd a releváns tapasztalataidat és készségeidet, és mutasd be, hogyan tudnád azokat alkalmazni a pozícióban.
4. Mik az erősségeid/gyengeségeid?
Erősségek
A hirdetésből, ahol az elvárásokat említik, megtudhatod, hogy milyen erősségeket várnak el a meghirdetett munkához. Alaposan gondold át az erősségeidet és minden esetben példákkal támaszd alá őket, majd ezeket emeld ki az interjún.
Gyengeségek
A gyengeségek felsorolása már nehezebb feladat, sok munkát kereső „rémálma”, ha erről kell beszélni. Fontos, hogy olyan tulajdonságokat mondj, amik nem olyan készségek, melyek kritikusak a munka elvégzéséhez. Mutasd be, hogyan dolgozol a gyengeségeid javításán, és említs példákat arra, hogy milyen lépéseket tettél ezeken a területeken.
5. Miért hagytad ott az előző munkahelyedet?
Valószínűleg jó okod van arra, hogy miért hagytad el vagy tervezed elhagyni munkahelyed. Függetlenül attól, hogy miért jössz el az előző munkahelyedről, a beszélgetés során ne kritizáld a főnököd vagy a céget. Nem vet rád jó fényt, ha rosszat mondasz a régi munkáltatódról. Bármi is az oka a váltásnak, mutasd meg, hogy izgatottan nézel az új lehetőségek elé.
6. Milyen fizetési elvárásaid vannak?
Milyen fizetésben gondolkozol? Fontos, hogy tudd, mi az, ami számodra elfogadható, de azért legyél rugalmas is. Használd az oldalunkon fellelhető bruttó-nettó kalkulátort. Ha 25 év alatti vagy, kevesebb a levonás a munkabéredből, ezt is érdemes mérlegelned. A juttatások sok cégnél nem elhanyagolhatók, így érdemes ezekről is tájékozódnod. Legyél reális és rugalmas, valamint készülj fel arra, hogy tárgyalnod kellhet a fizetésről.
7. Hogyan kezeled a stresszt és a nyomást?
Ez az állásinterjú kérdés arra kíváncsi, hogyan kezeled a kihívásokat és a nehéz helyzeteket. Hozz példákat arra, hogy milyen módszereket alkalmazol a stressz kezelésére, és mutasd be, hogyan sikerült megoldanod korábbi stresszes helyzeteket. Ez segít a munkaadó számára megérteni, hogy mennyire vagy képes megbirkózni a munkahelyi nyomással.
8. Mesélj egy nehéz munkahelyi helyzetről és arról, hogyan oldottad meg!
Ez az állásinterjú kérdés lehetőséget ad arra, hogy bemutasd problémamegoldó képességeidet. Itt jól jön, ha van egy konkrét történeted, amit el tudsz mesélni az interjún. Beszélj arról, hogy milyen nehéz helyzetekkel szembesültél a korábbi munkahelyeiden, és hogyan sikerült megoldanod ezeket. Hangsúlyozd a folyamatot, amit követtél, és mutasd be, milyen eredményeket értél el.
9. Hol látod magad 5 év múlva?
Hol látod magad 5 év múlva? Próbáld meg összekötni a céljaidat azzal, amit a cég kínál. Légy őszinte, de rugalmas, és mutasd be, hogy hogyan szeretnél fejlődni és előrelépni a karrieredben.
10. Mit szeretsz a legjobban és a legkevésbé a jelenlegi munkádban?
Ez a kérdés segít a munkaadónak megérteni, mi motivál téged, és milyen munkakörnyezetben érzed jól magad. Őszintén mondd el, miért váltanál, de közen maradj pozitív – mutasd meg hogy előre tekintesz, és új kihívásokat keresel. Ugyanakkor, ha vannak dolgok, amiket nem szeretsz, mutasd be, hogyan kezelted ezeket a helyzeteket.
11. Hogyan dolgozol csapatban?
A csapatmunka sok munkahelyen alapvető fontosságú, ezt érdemes kihangsúlyozni az interjún. Hozz példákat arra, hogyan dolgoztál korábban csapatban, és hogyan járultál hozzá a csapat sikeréhez. Hangsúlyozd azokat a készségeidet, amelyek segítenek hatékonyan együttműködni másokkal.
12. Miért érdekel ez a pozíció?
Miért pont ezt a munkát szeretnéd végezni? Ha ezt sikerül megválaszolnod, sokkal meggyőzőbb lehetsz az interjún. Kiemelheted azokat a szempontokat, amelyek különösen vonzóvá teszik számodra ezt a munkát, például a cég hírneve, a munkakör kihívásai vagy a fejlődési lehetőségek.
Összegzés
Az állásinterjúra való felkészülés kulcsfontosságú a sikeres álláskeresésben. Az állásinterjú kérdések előzetes átgondolása és a rájuk adott válaszok gyakorlása segíthet abban, hogy magabiztosan és meggyőzően szerepelj az interjún. Ne feledd, hogy az állásinterjú nem csak a munkáltatónak ad lehetőséget arra, hogy megismerjen téged, hanem neked is lehetőséged ad arra, hogy bemutasd a képességeidet és motivációidat. Készülj fel alaposan, és légy őszinte és pozitív a válaszadás során.
Szabó-Péntek Anita
Business Unit Manager